Yukarı
Bitki Siparişleri İstanbul İli İle Sınırlıdır.
İSTANBUL

Çiçekli Salon Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Salon çiçekleri bulundukları ortama huzur, neşe ve mutluluk getirir. Bulunduğu ortama renk katan salon çiçeklerinin güzelliği sizin bakımınızla ilişkilidir. Salon bitkileri ilgiden hoşlanırlar ve ilginizi kesmeniz durumunda bundan olumsuz olarak etkilenebilirler.

07 Kasım 2023 Çiçekli Salon Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere çiçekli iç mekan bitkileri bakımı ile alakalı ip uçları vereceğiz.

Çiçekli İç Mekan Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Salon çiçeklerinin bakımı oldukça önemli bir konudur ve bitkileriniz onlarla ilgilenmenize muhtaçtır. Çiçeklerinizin konumunu doğru olarak ayarlamanız gerekir. Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık yerlerde bulunmak onların daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bunun yanında sulamanıza dikkat etmeni isterler. Sulama zamanının gelip gelmediğini bilmiyorsanız toprağın kuruluğunu kontrol edebilirsiniz. Bazı salon bitkileri yüksek neme ihtiyaç duyacakları için yapraklarını sprey yardımı ile ıslatabilirsiniz.

Salon Çiçeğinin Çoğaltılması

Zaman içerisinde iç mekan çiçeklerini çoğaltmak isteyebilirsiniz. Çiçeklerinizi çoğaltmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

Bitkinizi çoğaltmak için yukarıda saydığımız yöntemlerden istediğini seçebilirsiniz. Yeni saksınızı koyacağınız yer bitkiniz tarafından sevilirse hızlı bir şekilde gelişecektir.

Salon Çiçeklerinin Sulanması

Bitki bakımında sulama en önemli noktalardan bir tanesidir. Fazla su vermek çiçeğinizin köklerini çürütürken az su vermek köklerinin kurumasına sebep olur. Bu yüzden hangi bitkiye hangi oranda su vermeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Aynı zamanda bitkilerinizi anlamanız ve onun bakımınıza verdiği tepkileri gözlemeniz onun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Bunun için kullanabileceğiniz en güzel yöntem çiçeğinizin toprağını kontrol etmektir. Parmağınızla toprağın kuruluğunu kontrol edin. Eğer toprak kuruysa sulama yapabilirsiniz demektir.

Bitkinin toprağını parmağınızla kontrol edin. Toprak çok kuruysa demektir ki o çiçek su bekliyor. Eğer toprağı ıslaksa bu da onun su istemediği anlamına gelir. Kontrol ettiğinizde toprak nemli ise eğer hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Salon çiçekleri için temiz içme suyu kullanmanız daha iyi olacaktır.

Salon Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Bitkiler zaman içerisinde büyürler ve kökleri artık eski saksılarına sığmaz olur. Bitkileriniz sağlıklı bir şekilde büyümeye devam etmek için saksısını değiştirmek ister. Saksı değişimi her ne kadar pratik bir işlem olsa da bazı noktalara fazladan dikkat etmenizi gerektirir. Gelin saksı değişiminin detaylarını inceleyelim.

Öncelikli olarak saksı değişimi için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Bitkiniz kış uykusundan yeni çıkmış olur ve yeni saksısına daha kolay alışır. Bir önceki saksıdan daha büyük bir saksı seçin (en fazla 2 boy) ve saksı değişimi yapabilirsiniz. Saksı değişimini yapmadan birkaç gün önce çiçeğinizi sulayın. Sulamanız yeni saksısına alışmasını kolaylaştıracaktır.

Saksı değişimini yapmak için öncelikli olarak bitkinizi ters çevirin ve gövdesinden iki parmağınızla tutup eski saksısından çıkartın. Kuruyan veya çürüyen kökler var ise onları budayın.

Salon bitkinizi ekeceğiniz yeni saksınıza bir miktar toprak doldurun. Daha sonra bitkinizi saksınızın tam ortasına yerleştirin ve kalan boşlukları da toprakla doldurun. Hava boşluklarını azaltmak için toprakla doldurduktan sonra toprağı parmaklarınızla bastırabilirsiniz. Ekim işini bitirdikten sonra toprağı hafifçe sulayın. Nemli topraklar bitkiniz için daha güzel bir yaşam alanı oluşturacaktır.

Bakımı Kolay Salon Bitkileri Hangileridir?

Aşağıdaki listede sizler için bakımı kolay olan salon bitkilerini sıraladık. Bu listedeki bitkileri seçtiğiniz zaman bakımlarını kolayca yapabilir ve onların güzelliğini uzun bir süre boyunca seyredebilirsiniz.

2021 Bahçemarket. Gizlilik ve Güvenlik Politikası İptal ve İade Koşulları