Yukarı
İSTANBUL

Botanik Evler: Çiçek Bahçesinde Yaşamak

Doğanın kalbinde, yemyeşil ormanların içinde yaşayarak büyüleyici günler geçirmek her bitki severin en gözde hayalidir. Bahçe Market’in ipuçları, dekorasyon önerileri ve birbirinden özel yeşil bitkileriyle ev ortamına botanik esintileri taşımak mümkündür...

10 Haziran 2022 Botanik Evler: Çiçek Bahçesinde Yaşamak

Botanik Evler: Çiçek Bahçesinde Yaşamak

 

Doğanın kalbinde, yemyeşil ormanların içinde yaşayarak büyüleyici günler geçirmek her bitki severin en gözde hayalidir. Bahçe Market’in ipuçları, dekorasyon önerileri ve birbirinden özel yeşil bitkileriyle ev ortamına botanik esintileri taşımak mümkündür...

 

Evinde bitki yetiştirmek isteyen kişilerin aklına gelen ilk soru, evde bitki yetiştirmenin incelikleri ve kapalı alanda verim alınıp alınamayacağıdır. İç açıcı bahçelere ve balkonlara, özellikle şehir hayatının apartman dairelerinde ulaşmak bir adım daha zor olsa da evlerde bu dönüşümü yaratabilmek de bir o kadar kolaydır.

 

Botanik ev oluşturabilmek için ilk aşama, yaşanılan evin cephesini ve bölgenin iklimini araştırma ile başlamalıdır. Örneğin yaban asması bitkisi Türkiye’de Çeşme ve Antalya’da yetiştirilebilirken, dağ palmiyesi ülkenin yedi bölgesine de uyum sağlayabilecek yapıdadır. Bu altyapı ile hareket etmek, botanik evin sürdürülebilirliği için en başta gelen madde olmalıdır.

 

Unutulmamalıdır ki, her eve uygun olan bir bitki veya renkli çiçek muhakkak vardır. Bitki bakımına yeni başlayanlar için sukulentler ve kaktüsler tam bir alıştırma bitkisi olabilir!

botanik evler-2.webp (182 KB)

 

Evlerde hangi bitkiler yaşatılabilir?

 

Yaşadığımız coğrafya nedeniyle o kadar şanslıyız ki, Türkiye’nin hangi şehrinde olursak olalım yüzlerce farklı bitkiye ev sahipliği yapabilecek kadar çeşide ve koşullara sahibiz. Bahçe Market iç mekan süs bitkileri arasında bulunan salon bitkileri, bir botanik ev için biçilmiş kaftandır. Salon palmiyeleri, bonsai bitkileri, yuka çiçeği ve kauçuk bitkisi gibi geniş ve yeşil yapraklı bitkiler; konumlandırma ve bakım kolaylığı ile birleşerek uyumlu bir görünüm yaratmak için harika seçeneklerdir.

Elbette, botanik evler yalnızca yeşil yapraklı bitkiler ile sınırlandırılmamalıdır. Renk renk ve muhteşem kokulu çiçekler, botanik evinizin nadide çiçekleri olarak salonlarınızı süsleyecektir. Evinizde kolaylıkla bakımını üstlenebileceğiniz antoryum çiçeği, kalanşo ve orkide çiçeği, özellikle seçilen saksılar ile bir araya geldiğinde bakılmasına doyum olmayacak bir manzara oluştururlar.

 

İstanbul içerisinde çeşitli noktalarımızdan ulaşabileceğiniz gibi, online sipariş ile de evlerinize taşıyabileceğiniz Bahçe Market’in yüzlerce farklı bitki çeşitlerinden seçim yaptıysanız, sırada bir botanik ev oluşturmanın en tatlı aşaması var…

 

Dekorasyon çeşitleri ve saksılar!

 

 

Bitkiler için uygun saksı seçimi nasıl olmalıdır?

 

İster bitki bakımına yeni başlamış olun ister bu alanda deneyimli, bitkiler için doğru saksı denilince akla ilk olarak her biri birbirinden özel görünüme sahip rengarenk modeller gelir.

Üstelik, Bahçe Market saksı çeşitleri estetik dış yüzeye sahip modellerini farklı boy oranları ile genişletmiştir. Bu nedenle seçtiğiniz saksı modeli için uygun boyutları kolayca bulabilirsiniz!

 

Yağmur ormanlarında, mis kokulu çam ağaçlarının altında veya en tropikal bitkilerin aralarında dolaşırken daima yeşilin, kahverengi ile olan kusursuz uyumunu hissederiz. İnsana iç huzur veren ve dinlendiren bu manzarayı evlere taşıyabilmek için aslında tek gereken, Bahçe Market bitkileri ile saksılarının yan yana getirilmesidir.

Yeşil, gür yapraklı bitkilerin en iyi arkadaşları beyaz ve kahve tonlarına sahip saksılardır. Özellikle beyaz rengi; plastik ve seramik materyal ile donatıldığında kalıcılığı ile de uzun yıllar boyunca kendisini gösterir. Kahverengi ve kiremit renkli saksılar ise yuvarlak, kare veya dikdörtgen formlarıyla da dekorasyon için ideal seçeneklerdir. Eğer yer problemi yaşayacağınızı düşünüyorsanız, dikdörtgen saksı seçimi çok daha doğru olacaktır; pencere önlerine, raflara veya duvar diplerine yerleştirilmesi mümkündür.

Yuvarlak saksı kullanımı, özellikle areka palmiyesi veya dağ palmiyesi gibi toprağında başka bir bitkinin varlığından hoşlanmayan bitkiler için uygundur. Palmiyegiller familyasına ait diğer salon bitkilerinde olduğu gibi, saksıları palmiyelerin kökleri için yeterli derinlikte olmalıdır. Salon palmiyeleri ortalama olarak iki ila üç yıl içerisinde saksı değişikliği talep ederler.

 

Doğru saksı seçimi, bitkinin serpilmesi için direkt etkiye sahiptir. Unutulmamalıdır ki, saksılar konumlandırılırken güneşe olan ihtiyaçları da gözetilmelidir. Bu nedenle, oluşturacağınız botanik ev için köşe seçimi, çoğunlukla pencere önlerindeki boş alanlar olmalıdır. Salonlarda koltuk yanlarına, sehpa ve masa üstlerine yerleştirilen bitkilerinizin konumunu sevmesi, ömürleri boyunca sağlıklarını korumasına yardımcı olacaktır.

Evde bitki bakımı nasıl yapılır?

 

Bitkiler ile yalnız kaldığınızda, onların dilinden anlayarak ihtiyaçlarını fark edebilme gibi muhteşem bir özelliğe de sahip olma şansınız doğar. Bitki bakımına kendinizi alıştırma aşamasında iseniz, endişelenmeyin! Bahçe Market, her bitkinin özel bakım ipuçları ile daima yanınızda olacaktır.

İç mekan süs bitkileri, bazı özel cinsler haricinde perde arkası ışıkta kendilerini güvende hisseder. Işık konusundaki en önemli husus, bitkilerin (eğer özellikle tersi belirtilmiyor ise) öğle güneşinden korunmasıdır. Bu ipucunu, pencere önlerinde muhafaza edilen çiçekler için kullanmalı ve atlamamalısınız. Bitkiler, güneşten rahatsızlıklarını sararan ve dökülen yaprakları ve çiçekleriyle belli ederler. Bu belirti, yerlerini sevmediklerinde de aynı şekilde ortaya çıkar.

 

Bitkiyi farklı bir konuma taşımalı ve dökülen çiçeklerini temizleyerek bir sonraki çiçeklenme dönemine hazırlamalısınız.

Bitki sulama yöntemleri ise çeşit çeşittir. Damlama, spreyleme veya direkt sulama ile besleyeceğiniz bitkilerin düzenli periyotları olmalı; zamanlayıcı kullanarak veya gün batımını takip ederek sulamasını gerçekleştirmelisiniz. Seçilen su, daima temiz içme suyu olmalıdır. Oda sıcaklığı ise idealdir; fazla sıcak ve fazla soğuk sular bitki köklerini kolaylıkla zedeler.


Eğer yoğun tempo ile çalışıyor ve sulama saatlerini kaçırarak bitkilerinizin sağlığından endişe duyuyorsanız, çözümü çok basit! Bahçe Market akıllı saksı modelleri ile sulama problemini ortadan kaldırabilir ve tatile çıktığınızda dahi bitkilerinizi güvenle evinizde bırakabilirsiniz.

 

botanik evler-3.webp (88 KB)

Ev bitkilerine bitki besini kullanılmalı mı?

 

Elbette! Bahçe bitkilerinde olduğu kadar, iç mekan bitkileri de besine ihtiyaç duyar. Önemli olan ise, bitki türünün besin ile olan uyumudur. Örneğin iğne yapraklı bitki besini, orkide çiçeği için kullanılmamalıdır.

 

Bitki besinleri, kategori olarak ikiye ayrılır fakat kullanım biçimleri birbirlerine çok benzerdir. Sıvı bitki besini, bir kapak besin ile 1 litre temiz içme suyuna karıştırılarak sulama sırasında bitkiye verilmelidir.

 

Katı bitki besini ise, tıpkı sıvı bitki besininde olduğu gibi su ile karıştırılarak kullanılabilir ancak genellikle, toprağa takviye edilerek köklerin güçlenmesi amaçlanır.

 

Botanik evinizde yer alan bitkilerinizin tüm bitki besini ihtiyaçlarını, Bahçe Market mağazalarından edinebilirsiniz.

 

Botanik tarzı yakalamak…

 

Bir insanın evi, yorgun bir günün ardından dinlenebildiği, benimsediği ve rahatlık alanına kavuştuğu özel bir mekandır. Bu mekanı botanik tarz ile birleştirmek, tatili kişinin odasına kadar taşıyabilmenin en sevimli yollarından bir tanesidir.

Sahip olduğunuz mobilya çeşitlerinin rengi, dokusu veya materyali fark etmeksizin botanik tarz her bir mobilyaya uyum sağlar. Yeşilin yakışmadığı tek bir renk dahi yoktur!

Tamamlayıcı unsur olarak tercih edilen saksılar ise elbette beyaz ve kahve ile kalmak zorunda değildir. Bahçe Market elvan saksı çeşitleri ile maviden kırmızıya, pembeden mora geniş bir renk skalası ile mobilya ve bitki arasındaki uyumu sağlayabilmeniz mümkündür.

Botanik tarzı yakalayarak evinizi bir bahçeye dönüştürmek için Bahçe Market’e güvenebilirsiniz. Bir yeşil bitki ve saksı ile başladıktan sonra, evinizdeki en sadık dostlarınız bitkileriniz haline gelecektir.

 

 

 

 

 

 

2021 Bahçemarket. Gizlilik ve Güvenlik Politikası İptal ve İade Koşulları