Yukarı
Bitki Siparişleri İstanbul İli İle Sınırlıdır.
İSTANBUL

Perlit Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde kullanılır?

Perlit bitki yetiştiriciliğinde sıklıkla kullanılır. Bitkileriniz için sağlıklı bir büyüme ortamı yaratırken su tutma özelliği ve toprağın havalanmasını sağlaması sayesinde bitki yetiştiricileri arasında kendine özel bir yer edinmiştir. Gelin perlit’i beraberce inceleyelim ve onu daha yakından tanıyalım.

16 Kasım 2023 Perlit Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde kullanılır?

Perlit Nedir?

Önce kısaca perlit’i tanımakla başlayalım. Perlit, volkanik bir mineral olup su tutma ve toprak havalandırma gibi özellikleri ile bitkilerinizin gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda özellikleri sayesinde bitkinizin kökleri daha sağlıklı bir şekilde havalanırken bitkinizin kökleri ihtiyacı olan suyu kolaylıkla alabilir. Ayrıca drenaj özellikleri oldukça başarılıdır.

Perlit’in Özellikleri Nelerdir?

Perlit Nasıl Kullanılır?

Saksılarda Drenaj: Bitkilerin saksılarda yetiştirildiği durumlarda bu maddeyi, drenaj tabakası olarak da kullanabilirsiniz. Saksının altına birkaç santimetre kalınlığında perlit ekleyerek saksının alt kısmında bir drenaj tabakası oluşturabilirsiniz. Bu, suyun saksıdan kolayca akmasını sağlar ve kök çürümesini engeller.

Toprakta Verimi Arttırmak: Toprağın bazı bölgelerde kötü yapıya veya düşük verimliliğe sahip olması durumunda da perlit kullanabilirsiniz. Perlit, toprağa eklenerek toprak yapısını iyileştirir, hava ve su geçişini artırır, toprağın drene olmasını sağlar ve bitkilerin köklerine daha iyi bir ortam sunar.

2021 Bahçemarket. Gizlilik ve Güvenlik Politikası İptal ve İade Koşulları