Yukarı
Seçili Ürünlerde %15'e Varan İndirim
İSTANBUL
ATATÜRK ÇİÇEĞİ
ATATÜRK ÇİÇEĞİ ATATÜRK ÇİÇEĞİ

ATATÜRK ÇİÇEĞİ 20-30 CM

  • Marka : AĞAÇ AŞ
  • Boyutlar
  • Boy : 20-30 CM
  • Çap : 14 CM
85,00₺

Renk *

Atamızın canlı yadigârı: ‘’Atatürk Çiçeği’’

      Her çiçek özeldir. Fakat içlerinde bir tanesi var ki, bizler için çok daha özel ve değerli konumdadır. Adını ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ten alan bu göz alıcı çiçeğin adı Atatürk çiçeğidir. Kökeni Meksika topraklarına dayanan çiçeğin Latince adı ise Euphorbia Pulcherrima’dır.

      Bir süs bitkisi olarak Türkiye’de tanınması ve yetiştirilmesine önayak olan Mustafa Kemal ATATÜRK olduğu söylense de;  işin aslı yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerden gelen öneri üzerine adına ‘’Atatürk çiçeği’’ denmiş olmasıdır. Dünyanın her yerinde Atatürk çiçeği olarak anılır. Ayrıca farklı olmasının bir diğer sebebi; dünyada hiçbir liderin adı bir çiçeğe verilmemiştir. 8 Temmuz 1935’de Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ‘’Chicago Özel’’ habere göre: "Geçenlerde Vanderbilt Üniversitesi profesörlerinden Doktor Kirkland, laboratuvarında muhtelif ameliyatlar neticesinde sarışın renkte yeni bir çiçek elde etmeğe muvaffak oldu. Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken, Kayseri’de Amerikan Kolejini ziyareti esnasında Atatürk’ü gören diğer bir profesör, yeni elde edilen çiçeğe ‘’Gazi Atatürk’’ adının verilmesini teklif etti. Bu teklif memnuniyetle kabul edildi ve tescil edilmek üzere bu isim nebatat dairesine gönderildi."

       Öte yandan bu kıymetli çiçek, dünyanın her yerinde Atatürk çiçeği olarak bilinmekte ve üretilmektedir. Görüntüsüyle olduğu ortama mutluluk katan bir türdür. Mükemmel bir hediye alternatifi olan Atatürk çiçeği; yılbaşı kurabiyeleri, çam ağacı süslemeleri gibi yeni yılda sık kullanılan ürünler arasındadır. Ayrıca birçok anlam ifade eder. En bilinen anlamları ise masumiyet, neşe, başarı ve iyi dilektir.

       Hassas bir bitki olduğu için özenli bir bakıma gereksinim duyar. Ocak ve Şubat ayında çiçek açmaktadır. Ilıman iklimlerde yetişmektedir. Çalı özelliğindeki bu bitki, soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilir. Saksı değiştirme her yıl Nisan ayında yapılır. Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10–15 cm kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır. Yazın aydınlık yarı gölge yerleri sever. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise çiçek açma dönemi oluyor. Çiçek açtığı dönemde ise kırmızı yapraklarının arasından sarı çiçekler belirir. Koyu yeşil renkli yaprakları büyük, uzun ve sivri uçludur. Çanak yaprakları kırmızı, pembe veya beyazdır. Çanak yapraklar çoğunlukla çiçek zannedilmektedir, fakat gerçek çiçekleri çok küçük, sarı renkli ve gösterişlidir.

        Hem güzelliği, hem de hikâyesinin derinliği ile salonlarınızın başköşesinde görmek isteyebileceğiniz bu güzel çiçek; şimdi bahcemarket.com’da!

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Ürünler
Birlikte Alınan Ürünler
2021 Bahçemarket. Gizlilik ve Güvenlik Politikası İptal ve İade Koşulları